برنامه نویسی عصبی زبانی

1402/5/27 نویسنده: حشمتی

در این مقاله به چگونگی بهبود عملکرد ورزشی NLP می‌پردازم. از سطح پایه گرفته تا ورزش‌های حرفه‌ای، برنامه‌نویسی عصبی زبانی (NLP) برای دستیابی به عملکرد بالا و به‌دست‌آوردن برتری نسبت به رقبا استفاده می‌شود.

دنیای ورزش در طول 20 سال گذشته به طور چشمگیری تغییر کرده است؛ زیرا علم نقش بیش‌ازپیش ایفا می‌کند. ورزش اکنون آن‌قدر تخصصی است که هر بخش از آن اکنون بخش‌بندی، تجزیه‌وتحلیل و داده‌کاوی شده است تا فرمول‌ها و تاکتیک‌هایی برای بهبود عملکرد تیم‌ها، ورزشکاران و مربیان به دست آید.

بهبود عملکرد ورزشی NLP 

اما ورزشکاران ورزش‌های سنتی و ماجراجویی اکنون به دنبال دستاوردهای بیشتر هستند. آنها به سمت درون می‌چرخند تا علم ذهن را درک کنند تا در جستجوی کمال خود رشد شخصی بیشتری کسب کنند.

از فوتبال گرفته تا موتور کراس و اسنوبرد و هر چیزی که بین آن‌ها وجود دارد، برنامه‌نویسی عصبی زبانی به طور گسترده برای بهبود عملکرد ورزشی و مربیگری استفاده می‌شود.


برنامه‌نویسی عصبی زبانی (NLP) چیست؟

NLP که در دهه 70 توسط ریچارد بندلر و جان گرین در ایجاد شد، علم مدل‌سازی بسیار پیشرفته‌ای است و به‌عنوان زبان ذهن شناخته می‌شود. این روش به‌عنوان یک ابزار قدرتمند برای درمانگران ابداع شد تا مهارت‌های ارتباطی بیشتری برای به‌دست‌آوردن ارتباط بهتر با مراجعه‌کنندگان خود داشته باشند.

 NLP Coaching درمانگران را قادر می‌سازد تا برای نتایج سریع و طولانی‌مدت تغییرات سریعی در ناخودآگاه مشتری ایجاد کنند. امروزه محبوبیت NLP افزایش‌یافته است و شروع به استفاده از آن برای برنامه‌های تجاری کرده‌اند.

گرگ معروف وال‌استریت (جردن بل فورت) از تکنیک‌های NLP برای تأثیرگذاری بسیار استفاده کرد. تیم کارگزاری سهام او از NLP برای کمک به متقاعدکردن مشتریان بالقوه برای جداشدن از پول خود استفاده کرد. همچنین در تمرینات تیم سازی برای کمک به بخش‌های مختلف برای درک یکدیگر و بهبود ارتباطات استفاده می‌شود.

 NLP یک‌چشم انداز دارد که همیشه در حال تکامل است. اما با ایدئولوژی در هنر رشد و پیشرفت دوره موفقیت و قهرمان، ابزار عالی برای دنیای مدرن ورزش است.

چگونه NLP عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد؟

 فوتبالیست‌ها از تکنیک‌های NLP برای تمرین‌دادن ذهن خود برای آمادگی برای مسابقات و پنالتی‌ها استفاده می‌کنند. اسنوبرد سواران، موج‌سواران، و اسکیت بورد سواران، قبل از سقوط یا گرفتن آن موج، همین کار را انجام می‌دهند. گلف بازان از NLP برای کامل‌کردن نوسان خود استفاده می‌کنند.

برای ورزشکاران این روش ابزاری است که بتوانند خود را از محدودیت‌هایی که آنها را عقب نگه داشته است رها کنند.

انعکاس NLP و تکنیک‌های تمرین ذهنی

 اگر در مورد آن فکر کنید، بهترین راه برای دستیابی به چیزی که بیشتر از همه مورد تحسین شماست و برای تبدیل‌شدن به آن تلاش می‌کنید این است که دقیقاً همان کاری را که انجام می‌دهد منعکس کنید!

به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید شبیه یک فوتبالیست حرفه‌ای باشید، باید تمام کارهایی که آنها انجام می‌دهند را بازتاب دهید. نه فقط مهارت‌های آنها در زمین فوتبال، بلکه الگوهای خواب آنها، روال صبحگاهی آنها، آنچه می‌خورند، رفتارشان و نحوه صحبت‌کردنشان و غیره. پس از آن بر این باشید که این چشمه دانش را در زندگی خود به کار ببرید.

اگر اسنوبرد سواری هستید که برای یک پرش هوایی بزرگ به میدان می‌روید، در ذهن خود بازی می‌کنید که چگونه می‌خواهید باشد. توجه به تمام جزئیات در ذهن خود برای به‌دست‌آوردن کمال، شما را برای چیز واقعی آماده می‌کند.


هنگام استفاده از NLP آنچه را که می‌خواهید به دست آورید در ذهن خود تجسم می‌کنید که تمام حواس را تشدید می‌کند. رنگ‌ها را زنده‌تر می‌کنید، صداهایی مانند صداها بلندتر می‌شوند و بوی علف تازه بریده شده بیشتر به چشم می‌آید. در ذهن خود شما حتی حس لمس‌شدن و لمس‌کردن را تصور می‌کنید، مانند احساس باتوم در دستان شما درحالی‌که در مسابقه رله به شما تحویل داده می‌شود.

این تمرین ذهنی نامیده می‌شود و اگر به‌درستی یاد گرفته شود، می‌تواند بسیار قدرتمند باشد. به‌عنوان‌مثال، گلف بازان در تمام سطوح می‌توانند پرتاب خود را با استفاده از این تکنیک‌های NLP تنظیم کنند.

ما را باور نمی‌کنید؟ فقط فوتبالیست‌های حرفه‌ای را در حال گرفتن پنالتی یا ضربه آزاد تماشا کنید. بادقت نگاه کنید، متوجه خواهید شد که آنها قبل از اینکه توپ را بزنند، تمرین ذهنی خود را انجام می‌دهند.

NLP Anching برای بهبود عملکرد ورزشی

یکی دیگر از تکنیک‌های قدرتمند NLP برای بهبود عملکرد ورزشی، لنگر انداختن است. این زمانی است که یک حالت عاطفی مثبت از یک تجربه گذشته ثبت می‌شود، تشدید می‌شود و سپس برنامه‌ریزی می‌شود تا در هر زمانی که نیاز باشد، ایجاد شود.

حالت‌های لنگر به طور طبیعی در طول زندگی ما ایجاد و ایجاد می‌شوند. مطمئنم بویی را تجربه کرده‌اید که ناگهان با حس دلتنگی شما را به زمانی درگذشته بازگردانده است. این ممکن است خاطرات اولین قرار ملاقات شما یا بوی روغن و چوب آلونک پدربزرگتان باشد.

اغلب اوقات یک حالت نوستالژیک با صدایی مانند یک آهنگ ایجاد می‌شود. احساسات قدرتمند را می‌توان فوراً تحریک کرد.

از لنگر انداختن می‌توان برای برانگیختن هر حالتی مانند شادی استفاده کرد. اما برای بهبود عملکرد ورزشی از طریق برنامه‌نویسی عصبی زبانی از آن برای تحریک اعتمادبه‌نفس، تمرکز و آرامش استفاده می‌شود.


NLP همراه با هیپنوتیزم نیز روشی مؤثر برای کمک به استرس و اضطراب است. ورزش رقابتی یک محیط فوق‌العاده استرس زا است، به‌ویژه برای جوانان.

اگر بیش از حد فشار داده شود، فرسودگی اجتناب‌ناپذیر است و استرس و اضطراب به‌راحتی از کنترل خارج می‌شود و اغلب با عواقب بدی همراه است. تمرکز بر سلامت و رفاه روانی به‌اندازه رژیم غذایی، تناسب‌اندام و تمرین مهم است.

 آیا تجربه‌ای در استفاده از NLP برای عملکرد ورزشی داشته‌اید؟ ما دوست داریم بدانیم که شما چه فکری می‌کنید؟