NLP Coaching چیست و چه کاربردی دارد؟

1402/5/25 نویسنده: حشمتی

NLP یک اصطلاح بزرگ در محافل مربیگری است که هیچ مربی نمی‌تواند در تمرینات و کار خود از آن اجتناب کند. بااین‌حال، در درک عمومی، NLP از آسیب تصویر رنج می‌برد. مردم‌دوست دارند آن را با فروشندگان ماهری مرتبط کنند که می‌خواهند محصولاتی را به شما تحمیل کنند که شما حتی نمی‌خواهید.

NLP تا حدی به‌عنوان یک تکنیک دست‌کاری فرضی بدنام شده است. اما دقیقاً پشت کوچینگ NLP چیست؟ چگونه این‌قدر معروف شد و چرا برخی نسبت به آن تردید دارند؟ اکنون می‌خواهیم به پاسخ این سؤالات بپردازیم.

NLP مخفف چیست؟

 NLP مخفف برنامه‌نویسی عصبی زبانی است. تعریف NLP به طور مفصل به شرح زیر است: 

 • عصب: برای اینکه استراتژی‌ها شامل عملکردهای سیستم عصبی ما (نخاع، مغز و حواس) است. NLP به درک قوی‌تر و متمایزتر کمک می‌کند. احساسات و الگوهای رفتاری ناخواسته در هماهنگی با خود و با تمرکز بر هدف تغییر می‌کند.
 • زبان‌شناسی: برای اینکه جنبه زبانی نقش‌برجسته‌ای دارد. ما در دو جهت ارتباط داریم: ظاهر، با محیط خود، و در باطن، با خودمان. در این فرایند، همه اطلاعات به‌درستی به مغز ما نمی‌رسد. این را می‌توان از طریق روش‌های ارتباطی پیشرفته بهبود بخشید.
 • برنامه‌نویسی: زیرا مجموعه‌ای از روش‌های سامان‌مند به ما کمک می‌کند تا احساسات و رفتارهای خود را آن طور که می‌خواهیم تغییر دهیم. روش‌های کوچینگ NLP را می‌توان برای طیف گسترده‌ای از مسائل مورداستفاده قرارداد. چه بخواهید یک بیماری جسمی، یک رفتار ناخواسته یا فردی با مشکل عاطفی قوی را با گذراندن دوره مدیتیشن درمان کنید. انگیزه‌ای که می‌خواهید لازم دارید.


کوچینگ NLP چیست؟

NLP Coaching در دهه 1970 توسط ریچارد بندلر و جان گریندر ارائه شد. آنها به این سؤال پرداختند که چرا برخی از روان‌درمانگران تا این حد موفق بودند و برخی دیگر موفق نبودند. آنها فرض کردند که درمانگران موفق کارهای مشابهی را در کار خود با بیماران انجام می‌دهند.

آنها شروع به مطالعه سبک‌های درمانی ستاره‌های روان‌درمانی زمان خود کردند. از جمله میلتون اریکسون هیپنوتیزم درمانگر معروف، ویرجینیا ساتیر درمانگر خانواده فوق‌العاده و فریتز پرلز درمانگر مبتکر گشتالت. بندلر و گریندر الگوهای مشترکی را در رویکردهای درمانگران کاملاً متفاوت یافتند.

گریندر و بندلر آنچه را که جوهر کاردرمانی ستاره‌ها بود، به رشته تحریر درآوردند. آنها آن را اصلاح کردند، آن را در سمینارهایی با دانشجویان خودآزمایش کردند و در نهایت مدلی را توسعه دادند که آن را NLP نامیدند.

هدف NLP کمک به افراد برای برقراری ارتباط مؤثرتر، یادگیری سریع‌تر و توسعه شخصی برای دستیابی به کیفیت زندگی بالاتر بود. آنها NLP را به‌عنوان فرایندی برای تبلور الگوهای درخشندگی در هر زمینه‌ای توسعه دادند. علاوه بر این، NLP مجموعه‌ای از استراتژی‌های مؤثر تفکر و برقراری ارتباط از شخصیت‌های برتر در یک زمینه است.

یک مربی NLP چه کاری انجام می‌دهد؟

اکثر مردم احساسات خود را به روش‌های مختلف بیان می‌کنند. در بیشتر موارد، آنها ناخودآگاه احساسات خود را بیان می‌کنند. لحن صدا، میزان صدا، سرعت گفتار، حالات چهره یا کلماتی که استفاده می‌کنند به شما می‌گویند که از نظر احساسی چه خبر است.

یک مربی NLP برای تشخیص سرنخ‌های دقیق در رفتار و ارتباطات مراجعه‌کنندگان خودآموزش دیده است. این او را قادر می‌سازد تا آنها را عمیقاً درک کند. او محدودیت‌هایی را که مراجعه‌کننده گانش بر خود تحمیل کرده‌اند آشکار می‌کند و با آنها کار می‌کند تا به جلو بروند.

رایج‌ترین باورهای محدودکننده‌ای که افراد از آن رنج می‌برند عبارتند از: ناامیدی، بی‌ارزشی و درماندگی. اگر در مورد خود بد فکر می‌کنید، احتمالاً تجربیات بدی خواهید داشت. احتمال عدم موفقیت و شکست را افزایش می‌دهید. در NLP باورها به‌عنوان پیش‌فرض در نظر گرفته می‌شوند. مربی NLP فرض می‌کند که می‌توانید آگاهانه درباره آنچه می‌خواهید باور کنید، تصمیم بگیرید.

اگر نتایجی را که با مجموعه اعتقادی به دست می‌آورید دوست ندارید، این آزادی را دارید که مجموعه باورهای خود را تغییر دهید. مربی NLP از تکنیک های پرسش استفاده می‌کند تا بفهمد چه احساساتی در پشت باورهای محدودکننده نهفته است. سپس محدودیت‌ها را به چالش می‌کشد تا الگوی افکار منفی مشتری را تغییر دهد.

کوچینگ NLP برای چه کسانی مناسب است؟

 کوچینگ NLP برای هر کسی که می‌خواهد تغییر کند، پیشرفت کند و به‌طورکلی در زندگی خود به موفقیت بیشتری دست یابد، مناسب است. مخصوصاً افراد موفق دوست دارند از NLP Coaching برای غلبه بر محدودیت‌های ناخوشایند زندگی خود استفاده کنند و مجموعه جدیدی از اقدامات ممکن را به دست آورند.

روش‌های کوچینگ NLP به آنها کمک می‌کند تا ساختارهایی را برای زندگی شادتر اتخاذ کنند. کوچینگ NLP به آنها طیف وسیع‌تری از احساسات و رفتارهای مثبت می‌دهد. آنها یاد می‌گیرند که ارتباط برقرار کنند و بهتر پاسخ دهند. هرچه گزینه‌های بیشتری در اختیار داشته باشند، راحت‌تر می‌توانند تصمیمات بهینه بگیرند.

 کوچینگ NLP در هر جایی که پتانسیل فرد تمام شده باشد یا جایی که ارتباطات باید بهبود یابد کمک می‌کند. روش‌های کوچینگ NLP به شما کمک می‌کند تا کارآمدتر شوید، شخصی رشد کنید و خودتان را توسعه دهید؛ بنابراین، NLP همچنین در آموزش مدرسه یا به‌طورکلی در آموزش برای دستیابی به نتایج بهتر کمک می‌کند. همچنین به طور مؤثر در مدیریت، منابع انسانی، میانجیگری یا در سیستم دادگاه استفاده می‌شود.

 در روان‌درمانی و مشاوره با روش‌های کوچینگ NLP می‌توان به نتایج شگفت‌انگیزی دست‌یافت. در دنیای تجارت، مدیران از NLP برای بهبود مهارت‌های سخنوری و تکنیک های ارائه خود استفاده می‌کنند.

ارتباطات بین‌فردی در دنیای تجارت از طریق روش‌های مربیگری NLP بهبود می‌یابد. مردم یاد می‌گیرند که روابط بهتری با یکدیگر برقرار کنند، حتی فراتر از مرزهای فرهنگی و ملی.


چه روش‌های NLP Coaching وجود دارد؟

 • رابطه زمانی: که دو نفر که یکدیگر را دوست دارند ملاقات می‌کنند، ناخودآگاه رفتار خود را با یکدیگر تطبیق می‌دهند. شما می‌توانید از این تأثیر برعکس برای ایجاد یک رابطه مثبت، یعنی رابطه، با کسی استفاده کنید. برای انجام این کار، رفتار همتای خود را منعکس می‌کنید.
 • قدم‌زدن : باقدم‌زدن بدنی، ریتم تنفس، حرکات یا الگوهای گفتار خود، خود را با فردی که با او صحبت می‌کنید سازگار می‌کنید. به طور ناخودآگاه، این یک تماس قابل‌اعتماد و شدید ایجاد می‌کند.
 • Leading: اگر رابطه با طرف مقابل با موفقیت برقرار شده باشد، مربی NLP اکنون می‌تواند از طریق Leading رهبری را بر عهده بگیرد. او مراجعه‌کننده خود را مسئولانه به سمت رفتار، نتیجه یا هدف موردنظر خود هدایت می‌کند.
 • لنگر: یک محرک آگاهانه با یک پاسخ شرطی می‌شود. این احساساتی را ذخیره می‌کند که بعداً می‌توانید آنها را به‌خاطر بیاورید. به‌این‌ترتیب می‌توانید خود را در یک وضعیت مدبر قرار دهید تا با موفقیت بیشتری با وظایف کنار بیایید.
 • تقریباً فوبیا: این روش مربیگری NLP برای ازبین‌بردن سریع فوبیاها عمل می‌کند. مشتری فوبیای خود را به‌عنوان یک فیلم سیاه‌وسفید جدا شده، سپس به‌عنوان یک فیلم رنگی به عقب تصور می‌کند. پس از چندین بار تکرار روش، فوبیا از بین می‌رود.
 • چارچوب‌بندی مجدد شش‌مرحله‌ای: در شش مرحله، رفتارهای نامطلوب تغییر می‌کند و جایگزین‌های رفتاری بهتری در دسترس قرار می‌گیرد.
 • سیستم های بازنمایی: آنها اطلاعاتی را در مورد چگونگی درک ما از جهان از طریق حواس پنج‌گانه (VAKOG= دیداری، شنیداری، حرکتی، بویایی، چشایی) ارائه می‌دهند. هر فردی کانون ادراک خاص خود را دارد.
 • متا مدل: شناسایی الگوهای گفتاری که محتوای پیام‌ها را تحریف می‌کند. هدف ارتباط مشخص و واضح است که با کمک آن محتویات گمشده آگاهی دوباره کشف می‌شود.
 • استراتژی‌ها: برنامه‌های آگاهی ویژه برای سازماندهی افکار و رفتار فرد برای انجام وظایف معین.
 • هیپنوکوچینگ: مدل میلتون نیز نامیده می‌شود. مشتری با استفاده از الگوهای گفتاری غیراختصاصی در حالت خلسه قرار می‌گیرد و از این طریق به منابع ناخودآگاه خود دسترسی پیدا می‌کند.
 • جدول زمانی: نمادی بصری برای رمزگذاری زمانی گذشته، حال و آینده فرد. برای مثال در برنامه‌ریزی هدف استفاده می‌شود.


NLP Coaching برای چیست و چه کاربردی دارد؟

 NLP Coaching در عمل کاربرد وسیعی پیدا می‌کند. اصولاً در هر جایی که افراد با دیگران یا خودشان ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توان از آن استفاده کرد. NLP کمک می‌کند تا حتی در مدت‌زمان طولانی‌تری باانگیزه بمانید و اهداف خود را حفظ کنید.

با تجسم حالت موردنظر خود و تجربه آن در ذهن خود با تمام جزئیات، بارها و بارها، رسیدن به هدف برای شما آسان‌تر خواهد شد. زمانی که می‌خواهید ترس‌ها را از بین ببرید، به همین ترتیب عمل می‌کند. شما حالت دلخواه خود را تصور می‌کنید و سپس با غلبه بر ترس خود موفق به رسیدن به آن می‌شوید.

 NLP در ارتباطات و بنابراین در مشاوره و فروش کمک می‌کند. از طریق روش‌های NLP، حقایق را می‌توان برای شخص دیگری توضیح داد تا او آنها را به روش خود درک کند. شما می‌توانید از تکنیک های پرسشگری NLP استفاده کنید تا دقیقاً بدانید طرف مقابل شما به چه چیزی نیاز دارد. مشتریان یا مراجعه‌کنندگان شما دنیا را آن‌گونه که شما می‌بینید نمی‌بینند.

آنها اولویت‌های خاص خود را دارند. به لطف NLP شما به زبان گروه هدف خود صحبت می‌کنید. در فروش، آموزش NLP به شما کمک می‌کند تا به زبان مشتری صحبت کنید. شما یاد می‌گیرید که بادقت به صحبت‌های مشتری خود گوش دهید و بفهمید چه چیزی برای آنها مهم است.

اینها به‌احتمال زیاد همان اولویت‌های شما نیستند. بااین‌حال، از طریق NLP، می‌توانید با نحوه نگاه او به جهان درگیر شوید. براین‌اساس، می‌توانید محصول مناسب او را به او بفروشید.

چگونه مربی NLP شوم؟

 شما با گذراندن دوره آموزشی NLP مربی NLP می‌شوید. این یک آموزش مداوم است که برای همه باز است. اغلب افرادی آموزش مربی NLP را انجام می‌دهند که خودشان به‌عنوان مربی کار می‌کنند و می‌خواهند از روش‌های کوچینگ NLP استفاده کنند.

اما همچنین مدیران، مشاوران، فروشندگان و کارمندان بازاریابی برای آموزش مربی NLP اقدام می‌کنند، زیرا می‌توانند از آن در شغل خود سود ببرند. همچنین به‌عنوان یک شخص خصوصی می‌توانید دوره آموزشی NLP Coach را طی کنید. مزایای زیادی برای زندگی شما و ارتباط با همنوعانتان در این روش وجود دارد.