مربی ورزشی بهتر است یا مربی توسعه فردی؟

1402/4/18 نویسنده: حشمتی

من به‌عنوان مربی توسعه فردی با افراد زیادی آشنا هستم که به دستاوردهای فوق‌العاده بالا دست یافته‌اند، این شامل مدیران اجرایی و رهبران سازمان‌ها نیز هست، همچنین تیم‌هایی با اهدافی که برای دستیابی به سطوح بالا به مربی توسعه فردی نیاز دارند.

به‌عنوان یک مربی توسعه فردی، فعالیت در دو حوزه مربی توسعه فردی در ورزش و مربی توسعه فردی را هم‌زمان بر عهده دارم. در حقیقت، در حال یادگیری روش‌هایی هستم که بتوانم این دو دنیای متفاوت را با هم ترکیب کنم و از ترکیب آنها بهره‌برداری بهتری داشته باشم.

بسیاری از مربیان ورزشی نیازمند یادگیری مهارت‌های مربیگری توسعه فردی هستند تا بتوانند از آن در کار خود استفاده کنند. همچنین، رویکرد متخصصانه در مربیگری توسعه فردی در ورزش سطح بالا دارای نکات جذابی است که می‌تواند به سایر مربیان توسعه فردی ایده‌های جالبی ارائه دهد.

پس چه‌کارهایی می‌توانیم از یکدیگر یاد بگیریم تا فرایندهای بهتر و موفق‌تری را در مربیگری خود ایجاد کنیم؟


بهترین مربی ورزشی یا بهترین مربی توسعه فردی یا ترکیب این دو؟

ابتدا، بهتر است تعریف دقیق‌تری از عملکرد سطح بالا ارائه دهیم. در حوزه عملکرد شخصی یا تیمی، عملکرد سطح بالا به معنای دستیابی به نتایج بهتر از انتظار به‌صورت پایدار است. این نیازمند تمرین و آمادگی منظم در طول زمان است که پایه‌ای قوی برای فرایند "سفر به‌سوی تسلط" ایجاد می‌کند. پس از یادگیری، این فرایند به‌صورت آگاهانه قابل تکرار و ادامه‌دار است.

برخلاف اوج عملکرد، عملکرد سطح بالا به معنای دستیابی به نتایج بهتر از حد انتظار به روشی پایدار است. این امر مستلزم تمرین و آمادگی فوق‌العاده منظم در طول زمان است که پایه‌ای را برای فرایندی که من «سفر به‌سوی تسلط» می‌نامم تشکیل می‌دهد. پس از آموختن، این فرایند می‌تواند به طور آگاهانه در موقعیت‌های دیگر تکرار شود.

رویکردی پیچیده برای عملکرد سطح بالا

باتوجه‌به تعریف فوق از عملکرد سطح بالا، مربیان ورزشی و مربیان توسعه فردی می‌توانند در بلندمدت ببینند که روی چه چیزی می‌توانند رؤیاپردازی و سرمایه‌گذاری کنند و چگونه می‌توانند به پیشرفت روند کوچینگ در جلسات کوچینگ کمک کنند. در تجربة خودم، هم در دنیای ورزش و هم در دنیای شرکت‌های تجاری و غیره... برنامه‌ریزی  مربیان برای عملکرد سطح بالا شامل اجزای زیر است:

  • درک سطح برنامه‌ریزی و تعهد موردنیاز در طول زمان 
  • توسعة ذهنی مداوم 
  • حفظ سلامت روانی و رفاه 
  • ایجاد انگیزه و مشارکت پایدار

در واقع تمام آمادگی‌های فیزیکی و بهترین تجهیزات جهان نمی‌توانند بر خرابی در هیچ یک از این زمینه‌هایی که در بالا گفته شد غلبه کنند.

پس برای دستیابی به عملکرد سطح بالا، لازم است تمرکز خود را بر روی این اجزا قرار دهید و بهبود آنها را هدف خود قرار دهید. از طریق تمرینات منظم، آموزش‌های مستمر، مراقبت از روانتان و ایجاد انگیزه دائمی، می‌توانید به عملکرد سطح بالا دست یابید و در راه سفر خود به سمت پیشرفت حرکت کنید.

بنابراین، اگر ورزشکاران ما می‌خواهند به اهدافی با عملکرد سطح بالا برسند یا مربیان شرکتی بخواهند در بالاترین سطوح خود در دنیای شرکتی کار کنند و پیشرفت کنند، نیازمند یک رویکرد جامع هستیم.